kezdõlap | home fel | up

lapanet | blog | dzsungelthémás klub I.


régóta érik bennem a gondolat, hogy írok a kertépítésrõl. no nem mintha nagy szakértõje lennék a témának, sosem tanultam. jó és rossz tapasztalatokkal azonban tele a padlás, így megalapozottnak gondolom ezek közzétételét. bár a kert jelenlegi formájában még messze nem végleges, talán jól jönnek az alább leírtak már az idei szezonban is.

flambírozott gaz

olyan gyorsan történt, hogy felocsúdni sem volt idõm. egyik napról a másikra ingatlantulajdonosok lettünk, egy csendes falusi utca némiképp felújításra szoruló házát és annak közvetlen környezetét tudhattuk magunkénak gazdasszonyommal. napokig vigyorogtunk mindketten mint a tejbetök, mert volt fantázia frissen szerzett hajlékunkban; azóta is jó döntésnek (és nagy szerencsének) tartjuk a vásárlást.

a kb. 600m2-es telek nagyrészét persze nem a ház, hanem az azt körülölelõ ''kert'' teszi ki. az idézõjel a visszatekintés miatt indokolt, ugyanis eredeti állapotában a műveleti terület messze áll attól, ahol egy átlagos buckalakó a napi buckalakás fáradalmait szívesen kipihenné.



elegant


tizennyolcas karika nélkül csak ilyen elmosódott fotót merek berakni (sajnos lusta voltam rendes gépet kérni akkoriban - bánom azóta is). az alapfelszereltségben többek közt olyan finomságok találhatók, mint az autentik kerti véce. ez simán jobb, mint a mostani költségcsökkentett kivitelűek, például elfér a deszkán a papír használat közben is. van még véletlenül nõtt ecetfa és rossz kút aknával.

az udvar hátsó része megkímélt. felszántva kaptuk meg, itt korábban zöldségtermesztés folyt. mivel azonban nem csak itt folyt a parasztizálás (komolyan így hívják errefelé) és a trakesszal esõs idõben nehézkes volt a driftelés, a lakók úgy döntöttek leboríttatnak egy dömpernyi sódert az udvar elülsõ részében.

az alapvetõ talajrendezés során a markológép betemette a már rég nem használt emésztõt, valamint két és félszer megpúpozta a liaz platóját a sóderrel, vécével és egyéb lomokkal. az emésztõt mai ésszel már nem temetném be, pláne hogy dolga végeztével a távozó dózer szerencsétlen módon beomlasztotta a kút aknáját.

mivel a beköltözést követõen kisebb gondunk is nagyobb volt a kert rendben tartásánál, a rendszertelen irtás (illetve inkább annak hiánya) néha szinte áthatolhatatlanná tette a gyomnövények erdejét. volt olyan, hogy nem tudtuk gyökerestül kihúzni, kisbaltával kellett rendezni a nézeteltérést. a helyzet tüneti kezelése gyanánt egy ideig jobb híján elégettük a kigyomlált növényeket, melyek száradás közben persze részben kipergették magjaikat. nyilvánvaló volt, hogy tartós megoldásra van szükség.

minigolf és állatfotók

aki szereti a zöldet, biztosan dédelget egyfajta képet álmai kertjérõl. nekem egészen konkrét elképzeléseim voltak, legfõképpen golfozni akartam. most is az hajt, hogy sznobságom beteljesüléseként egyszer majd igazi golfütõvel és kaján vigyorral ütöm a bõrt a kert majdani likai felé.

ez persze egy mélyen romantikus elképzelés, hiszen a golfozásról még a kertépítésnél is kevesebbet tudok. annyit azonban látok, hogy a golfozós gyep egészen más fajta és sokkal rövidebb, mint amit én most elõ tudok állítani. a késõbbiekben meglátom hogyan fejlõdik a pázsit, legrosszabb esetben marad a swing gyakorlása a szomszédok és a helyi üveges várhatóan nagy örömére.

a labdagurigatás fáradalmait - a fentieket némiképp tetézve - fotózással kívánom kipihenni. bizony, golfozás után a legjobb a macskák fényképezése, amint a gyepen egymással birkóznak vagy éppen csak a hasukat süttetik a nap reggeli sugaraival. jól tudják, hogy az egész végtére is értük van, mi csak valamiféle túlbonyolított butlerek vagyunk az õ szolgálatukra.



zsákmányállat


ezek a jópofa dolgok persze sose jutottak volna eszembe, ha nem láttam volna már a tökéletes gyepet. fotót sajnos nem tudok mutatni róla, de aki ment már Leányváron keresztül autóval szerintem sejti mire gondolok. az Esztergom felé esõ végen az egyik ház elõtt olyan valószínűtlenül zöld a gyepszõnyeg, hogy az ember legszívesebben megállna, hátha közelrõl kiderül, hogy csak műanyag. persze igazi, így marad a nyálcsorgatás és az ország legjobban sajnált szomszédai.

a magától működõ kert

a fentiek szerint a múzsa csókja kipipálva, már csak a racionalitás hiányzik. ez persze könnyen pótolható a következõ logikai lépések révén:

1. a gaz, mint állapot tarthatatlan.
2. a gyep elnyomja a gazt.
3. hajrá, füvesítsünk.

persze a képlet távolról sem ilyen szép, ha az ember lusta. nyilvánvaló volt, hogy ha rajtunk múlik a locsolás legfeljebb a Száhel-övezet kicsinyített modelljét tudjuk elkészíteni. a helyzetet súlyosbítja, hogy a terület rendes belocsolása saccra napi 40-60 percet venne igénybe. rövid fejszámolás után belátható, hogy gazdaságilag megalapozott lehet, hogy:

4. építsünk locsolórendszert.
5. kezdjük melegíteni a golfütõnket.

persze nem szabad a költségeken csak úgy átsiklanom. a megtérülés számításakor figyelmen kívül hagytam a szubjektív tényezõt, vagyis nem tettem fel a mindent eldöntõ kérdést: tényleg megéri jelentõs összegeket áldozni a kertre?

ezt mindenkinek magának kell megválaszolnia saját lehetõségei tükrében, én a tisztánlátás végett megpróbálom definiálni mennyirõl beszélünk. ahogy én látom, a fõ költségblokkok az alábbiak:

-kút és szivattyú
-szórófejek és vezetékek
-akciós növények, magok, fõd, táp

ökölszabályként szerintem megfogalmazható, hogy a fenti kategóriák nagyságrendileg egy-egy harmadnyit viselnek a projekt összöltségébõl. persze minden kert más, kútfúrásnál például talajtól függõen erõs a szórás. egy 60-80 m2-es területet kiszolgáló rendszer a fentiek tekintetében megállhat 100.000 huf környékén.

biztos sokan felszisszennek egy ilyen összeg hallatán de látni kell, hogy egy olcsó kút métere saccra 4000 huf, ha (csak) 7 méterre kell lemenni az 28e. a szivattyúkat mindenki kinézheti az aktuális barkács akciók közül, mondjuk 25-30e körül vannak a kommersz belépõ szintűek. szívócsõ, visszacsapószelep, mindenféle mütyürök kerülnek még a virtuális kosárba, simán 10e forint feletti végösszeggel.

itt már a 100e második harmadát éltük fel és szórófejekrõl és virágokról még szó sem volt. márpedig kútra biztosan szükség van, ezt a helyi víz- és csatornadíjak ismeretében könnyű kiszámolni. az esetleges lázadást megelõzendõ megjegyzem, hogy az általam közölt árak tájékoztató jellegűek, van élet a nagy külföldi barkácsboltokon kívül is.

a szűken vett öntözõrendszer árát elsõsorban a terület mérete és a rendszer automatizáltsági foka határozza meg. a fent taglalt beugró összegbõl a föld és növények beszerzése és célhelyre szállítása után mondjuk egy locsolócsõre és egy földbe szúrható szórófejre futja. kis alkudozással belefér még egy 220v idõzítõ, ezért a kb. + egyezer forintért megváltható az önműködõ locsolás.

tudom, hogy a fentiek messze nem nyújtanak átfogó képet a témában, pusztán a szükséges minimumot próbáltam összeszedni ahhoz, hogy mindenki a várható árak nagyságrendi ismeretében olvassa a következõ részeket. nem akarok senkiben hiú reményeket táplálni, a kialakítás részleteit pedig úgyis bõ lére eresztve taglalom majd.

kõlego

zsengeifjú koromban sokat vágtam a füvet az otthoni kertben, melynek kialakításához anno nem mozgósítottunk rettentõ erõforrásokat. az ottani, relatíve kicsi fűfelület emellett tele volt olyan határvonalakkal, melyeket fűnyíróval igen nehézkes ill. lehetetlen volt normálisan megdolgozni. anno a szegélynyíró (höhö, lásd késõbb) nem volt még elterjedt, nem is küzdöttem volna vele. persze mostmár 21. század van, van kormányos fűnyíró meg szélrõl középrefésülõs is. én ezeket még élõben nem láttam, de nem hiszek az ilyen varázslatokban.

tudtam, hogy a szép kert alapja a normális fű, melyet mindenképpen el kell választani a felület többi részétõl. mivel a helyi szupermárkitban éppen akciós volt a kõtömb arra gondoltam, hogy egy, a kõbõl kirakott csík megfelelõen elhatárolná a gyepet. ami pedig még fontosabb, hogy ha a köveket a fűvel síkba rakom le, akkor végig tudom nyírni géppel a gyepfelület 100%-át, óhne szegélybirizgáló. elsõre bíztatónak tűnt, mert még nem tudtam milyen nehezek a kövek.



szivárvány


bár nekem elsõre mondhatni szerencsém volt a szintek beállításával, mindenképpen javaslom egy csöves vízmérték beszerzését. az alábbi képen látható az elsõ technológiai bétateszt, melynek eredményeként az elõzõleg kiásott csíkban már ott pihennek a kövek. a művelet lényege, hogy az ember valamilyen szamárvezetõ (pl. műa. ruhaszárítókötél) mellett egyenesen lerakja a köveket. nem nagy kunszt végülis, de normálisan megcsinálni elég sok türelmet igényel. ez nálam annyival volt szenvedõsebb, hogy minden kõ más magasságú volt, szinte minden darabot többször kellett ki-be emelni a leendõ helyére.



csíkoshátú


a képen az említett madzag mellett további jóbarátok is feltűnnek. ilyen a talán valamelyik õsi háborúban használt rugóacél gyalogsági ásó, mely nélkül szerintem nem érdemes elkezdeni durvább kerti munkálatokat. mostanában csillogósabb kapható, de az enyém faberakásos. szintezéshez, betonozáshoz valószínűleg szükség van egy kupac karóra, melyet én a szétrozsdált redõnybõl nyertem. rendszeresen szükség van vízszintezõre, meg baltára és gereblyére is, ha már ott vannak a képen.

a teherbírást tekintve a kövek rendesen lerakva tartósan emberálló felületet adnak, járműforgalomra alap nélkül természetesen alkalmatlanok. vannak persze olyan jómunkásemberek akik ezt komolyabb vassal, 2 dimenzióban már jópár évtizede űzik. a mestereknek ezúton is köszönet a bemutatóért, a postolónak meg azért, mert korlátlan ideig megõrizte.

mivel akkor nem volt jobb elképzelésünk egy keskeny virágágyástól eltekintve a teljes hátsó rész füvesítésre került. gazdasszonynak akkoriban elég volt a fenti képen gyalogsági ásóval jelölt terület (aka korábban bezúzott akna), amit kineveztünk a leendõ sziklakert helyének. mivel már láttam feltöltött, majd tizenéven keresztül süllyedõ területet nem mertem a füvesítést kockáztatni az akna helyén, az egyébként is kiemelkedõ virágoskert mondhatni predesztinált volt.

hogy hátul mégse legyen olyan nagy a kopárság pár vip növény külön páholyt kapott. szorgos tündér menyasszonyommal egyébként már akkor megállapodtunk, hogy enyém a gyep, övé a virágoskert. a felelõsségi körök ilyen felosztása segített és segít továbbra is megcsinálni mindazt a munkát, amiért nem rajongunk.

zömök föld örömöm

hogy kis egérutat nyerjünk a gazzal szemben felszántattuk az egész területet. a meghívásos pályázaton az egyedüli résztvevõ Bandi bácsi volt, akinek Betyár ló nevű alkalmazottja munkavégzés közben egyszer izomból rá is taposott a lábamra - egy pillanatra azt hittem, hogy trágyázni is fogunk.

mivel a föld meglehetõsen homokos, úgy döntöttünk jó alaposan ledöngöljük, hogy jobban tartsa a nedvességet. ehhez a szántást követõen két lépésben készítettük elõ a talajt. elsõ körben gereblyével dolgoztuk át, miközben lehetõség szerint egyengettük is. mikor már elég egyenesnek tűnt új eszközt vetettem be: egy öreg függönykarnist. ezt rutinos mozdulatokkal rákötöztem a gyanútlan gereblyére, majd késõbb a kompozíciót megfejeltem egy közelben várakozó téglával is.

az eszköz lényege, hogy a kb. 3 méter széles, a gereblye fogaival egy síkon lévõ farostlemez ragyogóan alkalmas a talaj nagy szélességben történõ simításához. belátható, hogy ha az ember maga mögött húzza, akkor a lemez éle a kiálló buckákat lemarja, a gödrökbe pedig a maga elõtt tolt földet egyengeti bele. végülis 3-4 délutánt eltöltve az udvaron véletlenszerűen körbe-körbe sétálva egy karnist húzva maga mögött egész szép eredményt érhet el az emberfia.



zömökelõtt


ezek után már csak a levezetõ futás jött; kordában kellett tartani a lapvibrátort, hogy mindenhol egyenletes legyen a zömítés. a vibrátor nyomait eltávolítandó újfent karnist húzogattam pár napon keresztül, majd szétterítettünk egy jó nagy kupac termõföldet. itt kicsit talán elszaladt velem a ló, leküzdhetetlen vágyat kezdtem érezni az addig rendeltetésszerűen használt jármű munkába állítására.



földmunkagép


arra gondoltam, hogy a szétterített föld zömítésére tökéletesen alkalmas, hiszen kerekenként saccra 250 kiló jut 100-200 cm2-re. szerintem reálisabb, mint a kerti henger, nem utolsósorban pedig air conditioned, minibár, satöbbi. persze egy darabig eltart míg elõre-hátra kigurulgatva, 5-10 centiket oldalra araszolgatva megcsinálja vele az ember az egész kertet, de legalább ülõ munka. persze járműzés után már azok a szomszédok is kezdtek elpártolni tõlem, akik a téglás karnishúzogatáskor még reménykedtek gyógyulásomban.

ebbe a részbe ennyi fért. a következõ részben jön az igazi produkció, játszunk egy-két kört a turbinás esõztetõkkel és kialakítjuk az alaprendszer elsõ működõ verzióját.